2. prosince 2016

Minimalistické Vánoce?


Začal advent, tak jsem si řekla, že je čas na nějaký ten vánoční článek. Přemýšlela jsem nad tím, jestli minimalismus, do kterého jsem se pustila zkraje letošního roku nějak ovlivní i to, jak budou vypadat naše letošní Vánoce. Nejdřív jsem si říkala, že asi ne, protože jsem nikdy moc nebyla na nakupování blbostí pro ostatní, i před minimalismem jsem se vždy snažila obdarovat lidi něčím, po čem touží nebo co by mohli využít. Ale pak mi došlo, že ač Vánoce miluju, skoro každý rok na mě dopadne trocha toho stresu. Většinou hlavně proto, že honím dárky na poslední chvíli (přestože mám dárky vymyšlené od léta - nechápu, jak vždycky ten říjen a listopad uteče), ale i proto, jaká nervozita panuje všude kolem. A protože mi nedělají dobře prostory přecpané lidmi, předvánoční obchoďáky mě dost děsí. Vlastně i ty nepředvánoční obchoďáky jsou moje noční můra a snažím se jim vyhýbat.

A není to nakonec strašně ironické? Spousta lidí Vánoce miluje, ale  přitom do poslední chvíle před Štědrým večerem jsou často ve stresu, aby bylo dost jídla, dárků a cukroví. No a další část lidí Vánoce nesnáší, právě pro ten stres. U nás doma klid nastane až při večeři. Do té doby je ve vzduchu cítit nervozita (aby se nepřipálil kapr, aby salát nebyl moc nebo málo bramborový, aby se vše stihlo) a moje frustrace z toho, že si nemůžu v klidu užít vánoční pohádky s nohama v teplých vánočních klišoidních ponožkách.

Přitom když se zeptáte lidí, co mají na Vánocích nejraději, kolik z nich Vám řekne, že nejraději mají dárky a tuny jídla? No dobře, jídlo možná někteří mají nejraději. Já miluju bramborový salát a už od října se těším na ty nejlepší úly, které umí jen můj Matěj, ale není potřeba, aby cukroví bylo dvacet druhů a aby se lednička nedala ani zavřít. Stejně tak nepotřebuju mít pod stromkem spousty darů (kde je pak všem těm dárkům konec?). Já vlastně dary spíš hrozně ráda vymýšlím a dávám. Tak na co se teda lidi těší? Většina řekne, že na ten klid a pohodu a čas strávený s rodinou. No a paradoxně toho klidu je nejmíň.

Ale asi jako všechno, i Vánoce jsou prostě takové, jaké si je člověk udělá. Takže letos jsme se s Matějem rozhodli, že se prostě stresovat nebudeme a nenecháme ani nikoho okolo nás, aby nás vystresoval. Letos si uděláme první Vánoce spolu sami dva. I když trošku falešné, budou totiž 23. 12. a pak pojedeme společně klasicky za rodinou, kde nastane kolečko návštěv. Ale letos to bude jinak a nenecháme si narušit klid. Uvidíme, jak nám to vyjde. Ale zavedli jsme si několik adventních pravidel.

 • všechny zbývající dárky nakoupíme nejpozději do 18. 12. (ani jeden malinký poslední dárek nebudeme honit v posledním týdnu)
 • nebudeme se hádat kvůli ničemu, co je spojeno s Vánoci (ty návštěvy jsou někdy fakt náročné, ale my se zhluboka nadechneme:))
 •  když na jednoho z nás půjde "panika" spojená s Vánoci (všude je moc vystresovaných lidí, všude je moc reklamní masáže, ty dárky nemůžeme stihnout), navzájem se uklidníme a hodíme se zas do pohody
 • ale hlavně, naše Vánoce budou minimalistické - přiměřeně jídla, přiměřeně dárků, přiměřeně návštěv
Přeji vám, abyste před Vánoci zažívali co nejméně stresu. Zkuste letos za vánoční dárky utratit o trochu míň a strávit trochu víc času v pohodě s těmi vánočními ponožkami a pohádkami. Anebo jakkoliv, jak si sami představujete klid a pohodu.

A co jsem si přála dostat od Ježíška? Přeje si minimalista něco? A jak se dá lidem vysvětlit, že nechceme zbytečnosti? To se dozvíte v dalším vánočním článku :).Související články

2 komentáře:

 1. Ahoj Anet, moc mě baví tyhle tvoje články o tom, jak minimalismus zasahuje do tvého přemýšlení a životního stylu. Minimum stresu věřím že vytvoří maximum prostoru pro radost!
  P.S.: My jsme si na týden před Štědrým dnem koupili pobyt v Tatrách na Slovensku, takže ať už budeme chtít nebo ne, všechno se musí odehrát předtím:)
  P.P.S.: Těším se na další články!

  Aneta L.
  denikterapeutky.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Pekny clanok, bodaj by bolo viac ludi ktori sa nepoddaju stresu a celemu reklamnemu cirkusu okolo Vianoc. Ja som si tento rok povedala ze miesto nakupovania budem "upratovat". Tak si kazdy den postupne vzdy nieco ulozim, vytriedim, rozdam, predam....a uz to v byte citit, viac miesta a lepsia energia . Zuzana

  OdpovědětVymazat

© 2016 Za málem. Většina fotografií na tomto blogu pochází z fotobanky unsplash.com. Používá technologii služby Blogger.