15. února 2019

Zero waste vychytávky, které si nekoupím a vy byste taky neměli

Ačkoliv se jinak naprosto vyhýbám tomu, abych ve svých článcích psala, co byste měli nebo neměli, v dnešním článku jsem udělala výjimku, a dokonce jsem tenhle apel šoupla rovnou do nadpisu, aby to bylo dramatičtější!  Berte to ale samozřejmě s rezervou, každý ať dělá, co uzná za vhodné :)

V poslední době u sebe pozoruju takový nešvar. Chci všechny krásné zero waste vychytávky, co vidím na Instagramu a chci je hned! Teda ještě nedávno jsem to jako nešvar nevnímala. Naopak jsem si pochvalovala, jak jsem se posunula v životě, když už si nedělám radost nákupem oblečení nebo laciné bižuterie, ale moje oči rozzáří něco tak bohulibého jako jsou věci spojené s ekologií. Ejhle, je to trochu jinak.


Eko shopaholic je pořád shopaholic


Naštěstí jsem se zarazila - vždyť ono je úplně jedno, jestli chci nakupovat hadry a cinkrlata nebo ekobio vychytávky, pointa je stejná - opravdu ty věci potřebuju? Uvědomila jsem si, že stejný pocit (chvilkové) radosti a těšení jako jsem měla při nákupu na asijském eshopu, mám teď když si chci koupit něco pro bezodpadový život z eko eshopu.

Nechápejte mě špatně, bezodpadové a ekologické věci jsou super, ale nedává smysl kupovat si je, pokud je nutně nepotřebujeme a můžeme je nahradit něčím jiným. Hodně teď na sociálních sítích vidím, jak někdo propaguje lahev na vodu, brčka, pytlíky na pečivo apod. Je dobře, že se z bezodpadového života stává trend, ale na druhou stranu není dobře, abychom měli pocit, že k bezodpadovému životu potřebujeme nutně nakoupit horu nových (a drahých) věcí.


Je plast vždycky špatný?
Vše na fotce je z plastu. Vše se dá nahradit hezčí, fotogeničtější a hlavně urdžitelnější variantou ze skla, nerezu nebo ze dřeva. Nahradit by se daly právě těmi krásnými zero waste pomocníky, které bych si chtěla koupit, ale neudělám to (zatím). Věci na fotce mám doma už několik let, jsou plně funkční a odvedou stejnou práci jako by odvedly jejich estetičtější a víc trendy náhrady. Jednou z hlavních zásad zero waste je použít to, co už doma máme a nekupovat věci nové, pokud to není nutné. Je dobré si uvědomit, že to platí i v případě, že máme pocit, že ta nová věc by byla víc eko. Pokud vyhodíte něco, co je plně funkční, jen proto, že je to z plastu, vytvoříte tím odpad, který by jinak nevznikl. Nákupem věcí na fotce jsem, ať se mi to líbí nebo ne, už jednou podpořila jejich výrobu, a tím, že je teď vyhodím a nahradím něčím víc eko, se na tomhle faktu už nic nezmění.

Jasně, že bych taky chtěla krásnou skleněnou lahvičku se střičkou, jako mají všichni cool zero wasteři na Instagramu. Toužím i po bambusovém obalu na kartáček, dřevěném kartáči na vlasy nebo nerezovém holítku. To všechno ale počká, dokud svoji službu nevypoví to, co už doma mám. A schválně si to tu pro sebe píšu na blog jako závazek, abych se jednou nenechala unést a něco z toho si přece jen nekoupila. Když jo, můžete mi to pak dát sežrat :).

Věřím, že pro spoustu lidí je tohle samozřejmost. Ale taky myslím, že je snadné se nechat lapit do pasti sociálních sítí a krásných fotek, a udělat díky nim nějaký neuvážený nákup. Napište mi do komentářů, jak to máte vy.


Související články

20 komentářů:

 1. Souhlasím, všechna ta zerowaste produkce je jen způsob, jak umožnit určitým lidem utrácet (a nosit si domů nové věci) s menšími výčitkami svědomí. Taky si nekupuju nerezovou krabičku na jídlo, když mám několik plastových a nepořizuju bambusová brčka, když jsem dosud nepotřebovala brčko žádné. A rozhodla jsem se dokonce nekupovat si bambusový zubní kartáček (byt se mi líbí), protože se dováží z jiného kontinentu (možná ne každý, ale ten, který jsem zkoumala, ano), a mám sice plastový, ale české výroby - jak v takovém případě mou ekologickou stopu porovnat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím kartáčkem to taky řeším. Navíc nejde jen o to, kde byl vyroben kartáček, ale taky odkud byly dovezeny suroviny... Toho se člověk nemá šanci dopátrat. Nakonec vybírám stejně podle toho, čím se mi nejlíp čistí zuby.

   Vymazat
  2. Souhlasím s vámi. Já jej chtěla vyzkoušet (když jsem potřebovala vyměnit starý) a musím říct, že jste o nic nepřišly. V puse se mi ekluje a i když je měkký, drhne mi dásně do krve, takže leží v misce a přešla jsem ke svým osvědčeným.

   Vymazat
 2. Zrovna dneska jsme na podobné téma vedli s přítelem rozhovor. Trochu mi to připomíná tenhle článek o "uvědomělém konzumu" (http://a2larm.cz/2017/05/uvedomely-konzumerismus-je-lez/). Ale. Není tenhle uvědomělý konzum prostě pořád konzum? :-) Nejlepší prostě je hlavně nepropadnou tomuhle cool zero waste konzumu a prostě použít to, co už doma máme. Děkuju za článek. ;-)

  Lucie z dvazelenaci.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Dekuji za clanek.Zrovna jsem ve fazi,kdy jsem mela v planu vyměnit vsechno kuchyňské náčiní,co je z plastu za nerez,sklo,drevo...ted jsem si znovu uvědomila,to co jsem vzdy ctila,ze pokud vec slouzi,ze ji nenahrazuji,jen proto,ze uz se mi to nelibi...clovek je ale uz fakt trochu zblblej z toho, jak plasty jsou zlo a meli bychom se jim vyhybat obloukem..,ze jsem dospala potřebu vsude kde to jde je nahradit,abych se nejspis necítila tak spatne a mohla rici, ze ja plasty doma téměř nemam...��

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Souhlasím v tom, že je nesmysl si kupovat věci jen proto, aby byly "správně eko" a nahrazovat zběsile všechno, co má člověk doma z plastu. Nicméně postupně, čím více si čtu o plastech i ze zdravotního hlediska, tak mi připadá, že plasty nejsou něco, co chci, aby se dostalo do kontaktu s mým jídlem, natož ještě třeba s teplým (což je docela běžné třeba u krabiček na jídlo). Takže nahrazovat vše, co máme doma z plastu, je nesmysl, nicméně při kontaktu s potravinami mi jiné materiály připadají jako mnohem vhodnější alternativa a raději tady tu "eko variantu" zvolím a vyměním za plastovou. :)

  Zdravím Pája z Za lepší život

  OdpovědětVymazat
 6. Mám ráda zero waste a bezobalové obchody. Konečně jsem totiž trochu in �� Nicméně tuto myšlenku chápu jako možnost recyklovat a znovu využívat vše již nakoupené. Pytlíky na pečivo a zeleninu ze starých záclon atp. Zase se ale z úžasné myšlenky stává byznys.

  OdpovědětVymazat
 7. Taky mě to přimělo k zamyšlení, moc pěkný článek :)

  OdpovědětVymazat
 8. Díky za článek, donutil mě se zamyslet nad mým příštím nákupem :D a zjistila jsem, že danou věc prostě nepotřebuju. V sobotu na mém blogu vyjde článek o tomto rozhodnutí a o tom jak jsi mě inspirovala! :)

  OdpovědětVymazat
 9. Naprosto s tím souhlasím, bohužel občas řeším stejný problém :/

  OdpovědětVymazat
 10. Co si budeme povídat, je nutné být ve střehu :) Triky všech možných reklam míří na naši emicionální část a ta těžko odolává

  OdpovědětVymazat
 11. Lucie Majerová27. února 2019 v 9:09

  Tak jako všechno je i zero waste možnost pro obchodníky a pro lidi, kteří chtějí být "cool" za každou cenu. Prostě to letí! :) Já se snažím o snižování odpadů pár měsíců a baví mě to čím dál víc. Právě proto, že se snažím k tomu, co si můžu (za nemalé peníze) koupit, najít alternativu. V rodině, po bazarech (ano, můžu chodit se zavařovačkou, ale to zatím nedám :D). Velkou "výhodu" vidím v tom, že jsem na mateřské a na spoustu těch krásných zw věcí prostě nemám peníze :D Ale taky někdy neodolám. Bambusové hrnky na kafe mám dva :) A velkým pomocníkem je mé letošní předsevzetí, nekoupit si vůbec nic nového (nového chápu jako zbytečného). Zatím se držím :)

  OdpovědětVymazat
 12. Tak s tímhle určitě souhlasím. Naštěstí mě už jako malou naučili neplýtvat, před těmi 20-ti lety to ještě nebyl trend, bylo to normální, chodit na nákup s taškou, kterou si doma sami ušili, do první třídy patřil k povinné výbavě látkový ubrousek na svačinu, milovala jsem svačiny od babičky v papírovém pytlíku (no jasně že ten látkový ubrousek byl lepší, ale do igelitu by mi ji nikdy nedala) a tak teď zjišťuju, že co je pro mě od malička normální, je pro ostatní touhle dobou ohromný objev. Ale i já mám v zero waste nedostatky a nahrazuji je právě postupně.

  OdpovědětVymazat
 13. Vždycky mě překvapí, jak se o naprosto běžných věcech musí diskutovat nebo jak se je musí vysvětlovat ostatním. Ale je to správné, protože co člověk to jiný spotřební návyk...:) Moje babička se chová 100% eko a ani o tom neví. :D Naučila jsem se od ní hodně věcí, ale hlavně jsem se naučila, jak se dají použité obaly a předměty opětovně využít. Když jsem byla malá, vyráběly jsme spolu ozdoby na stromeček z víček od jogurtů a z vyhořelých čajových svíček. Ani jsem nepřemýšlela nad tím, co je to za materiál. Byla to zábava... A stejně pokračuji i dnes. Je jedno, zda je to plast nebo kov nebo sklo... Vždyť plast je super materiál a já pořád nechápu proč se proti němu tak brojí. Samozřejmě je třeba používat ho opakovaně. Takže sáčky na pečivo opětovně nosit do supermarketu, plastové lahve si opětovně plnit vodou, plastovou krabičku od zmrzliny používat na zamražování nebo na obědy do práce, plastové obaly od pracích gelů znovu naplnit v bezobalovém obchodě... Proč musí být všechno dřevěné nebo skleněné? Naopak sklo je těžké a skleněná láhev se může pronést... A používat dřevěné výrobky je možná eko, ale dřevo není levné a mnohdy ani lepší, než plast. Taková dřevěná mýdlenka může snadno zplesnivět, zato plastová vydrží i roky... Tak proč o šílení po dřevě a skle?? Nechápu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nad dřevěnou mýdlenkou také kroutím hlavou. Nerozumím tomu, jak to může někdo považovat za dobrý kup. Za pár měsíců to zplesniví a je potřeba koupit novou a to za eko nepovažuju. My máme porcelánovou :).

   Vymazat
 14. Souhlasim, zrovna jsem doma presivala stare veci nanove sacky na bezobalove nakupy :-) Ale postupne sem tam neco doslouzi, tak tam se rozhodnu neimpulzivne,kde a co nakoupim nove, pripadne z druhe ruky, jak to bylo vyrobeno apod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, mám to stejně :). Když to doslouží, je v pořádku si něco nového koupit, ale s rozmyslem a velkým průzkumem za jakých podmínek to vzniká. Z druhé ruky je ideál :).

   Vymazat
 15. Ahoj Anet, přes totální nadšení do tinyhouseů jsem se dostala k minimalismu, díky kterému se mi konečně uvolňuje napětí v mým životě. Začala jsem poslouchat vaše podcasty Jednoduše a díky nim jsem začala minimalismus praktikovat a změnilo mi to i pohled na věci obecně. Začala jsem se víc zaměřovat na to, co kupuju a koho tím nákupem podporuju. Díky moc. Všechny věci, které postupně vyřazuju se snažím poslat dál. Musím říct, že je to makačka a jejich odchod se tím celkem prodlužuje, ale stojí to za to. Vnímám v tom velkej smysl a pokaždé, když ode mě nějaká věc odejde, tak se mi krásně uleví:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, jeee tak to jsem ráda, že ti minimalismus pomáhá a ulevuje od napětí. Potěšilo mě, že posloucháš podcast, který nám teď clekem stagnuje, ale snad brzy zase... Děkuji za podporu <3. A ať se v minimalismu daří.

   Vymazat

© 2016 Za málem. Většina fotografií na tomto blogu pochází z fotobanky unsplash.com. Používá technologii služby Blogger.