10. ledna 2019

Vše co jsem si pořídila v roce 2018

V článku o mých pravidlech (ne)nakupování jsem si stanovila výzvu, že si budu celý rok zapisovat, co kupuju (kromě jídla, kosmetiky a drogerie pro běžnou potřebu), k tomu si napíšu s jakým úmyslem věc kupuju a po delším čase napíšu zhodnocení, jestli věc naplnila má očekávání. Už dopředu vás musím upozornit, že ne všechny moje nákupy jsem vyhodnotila jako etické a potřebné.

Nevypisovala jsem sem věci, které jsem si přála/dostala k Vánocům, tím začnu případně v roce 2019, pokud budu podobný článek psát i za tento rok.

Únor

1. Náramky od Anita minimalist


Důvod nákupu

Kdysi jsem byla fakt maniak do doplňků a bižuterie.  Za poslední tři roky nosím denně pořád stejné naušnice a nenosím téměř žádné jiné doplňky, kromě zásnubního a snubního prstenu. Náramky od Anity mi ale učarovaly, jsou krásně miniamlistické a slibovala jsem si od nich, že je budu nosit denně a nebudu je skoro ani sundávat. Říkala jsem si, že se budou hodit ke všemu, navíc hrozně ráda podporuju tvůrčí lidi z ČR.

Zhodnocení

Ač mě to moc mrzí, náramky téměř nenosím. Měla jsem je na sobě jen první měsíc, od té doby téměř ne. Už uvažuju, že je někomu daruju, možná je dám do nějaké soutěže pro vás. Beru to ale pozitivně - aspoň jsem si definitivně uvědomila, že na doplňky, a náramky zvlášť, mě fakt neužije. A taky je vidět, že i přes má ne/nakupovací pravidla občas šlápnu vedle, nikdo není dokonalý :).


2. Závěsná kosmetická taštička


Důvod nákupu

Celkem často někam cestujeme. Nemusí ani jít o nějaké velké cestování přes půl světa, ale i jen víkendové pobyty nebo návštěvy u rodičů na víkend. Dlouho jsem chtěla nějakou kosmetickou taštičku, která by měla víc různých kapsiček, a hlavně, dala by se zavěsit na háček, pro případ, že někde není v koupelně polička. Takovou jsem našla na eshopu Poštovné zdarma. Líbilo se mi, že vypadá mininmalisticky, je omyvatelná, měla kapsičky, háček, no jevila se dokonale. Plánovala jsem si, že všechny ostatní taštičky pošlu někam dál a budu mít jen tuhle jednu dokonalou, která mi vydrží několik let.

Zhodnocení

Jenže se ukázalo, že jsem udělala dost unáhlený kup, přestože čas na rozmyšlenou jsem si dala, neprozkoumala jsem, co je to vlastně za eshop. Až po tom, co mi taštička asi měsíc nepřicházela, mi došlo, že je to prostě jen přeprodej věcí z asijských eshopů typu Ebay, Aliexpress nebo Wish. Možná si říkáte, že mi to mělo dojít hned už podle toho poštovného zdarma. Jenže tím, že už tři roky moc nenakupuju, přestávám se v tom orientovat. Jasně, nedělala jsem si iluze, že jde o nějakou lokální férovou výrobu, to zas ne, ale nečekala jsem šunt z Číny. Takže se stalo to, co asi čekáte. Taštička se mi po půl roce používání začala párat. Navíc je celá taková pochybná, zipy se zasekávají a tak, no nebyl to dobrý kup. Samozřejmě ji budu využívat co nejvíc to půjde. Na výběru případné další si dám víc záležet.

Březen

3. Khaki svetřík second hand


Důvod nákupu

Už víc než dva roky sháním obyčejný lehký svetřík v khaki barvě. Přesně na takový jsem narazila v jednom second handu v Brně. Je to takový lehčí svetřík, který je fajn přehodit přes šaty, když už jsou v létě chladnější večery nebo se dá nosit i na podzim pod kabát. Můj plán byl, že ho vynosím k hodně věcem, které už v šatníku mám. V second handu občas nakupuju, protože je to jeden ze způsobu, jak nakupovat pomalou módu

Zhodnocení

U tohoto nákupu se všechna má očekávání naplnila, nosím ho často, hodí se ke spoustě věcem, zatím drží, přestože je původně z Háemka. Téhle koupě nelituju.

4. Sportovní podprsenka Lidl


Důvod nákupu

Nevím, jestli jste si toho taky všimli, ale mám pocit, že v posledních pár letech se v jistých kruzích rozjel bojkot klasických podprsenek s kosticemi. Nechci tady zabíhat do velkého vysvětlování důvodů, zkrátka některé výzkumy prý ukazují, že klasické podprsenky nejsou moc vhodné, protože zabraňují správnému proudění lymfy, nevím, nejsem odborník. Ale protože já jsem pro vyzkoušení každé alternativní srandy a v nošení podprsenky, která člověka tlačí se též nějak nevyžívám, řekla jsem si, že to zkusím. Ano, vím o tom, že většina žen nosí špatnou velikost a typ podprsenky, byla jsem ve specializovaném obchodě, nechala jsem si poradit, ale pořád je kosticová podprsenka něco, co člověk cítí a omezuje ho to, na tom se asi shodneme. Mým očekáváním bylo, že to zkusím a uvidím, jestli je to pro mě. Protože se jednalo o věc spíš na otestování, nechtělo se mi moc investovat, a z druhé ruky bych si spodní prádlo taky nekoupila, zvolila jsem proto Lidl.

Zhodnocení

Sportovní podprsenka je rozhodně pohodlnější a potvrdilo se mi, že kostice nepotřebuju. Zjistila jsem ale, že ani sportovní podprsenka pro mě není na běžné nošení ideální, víc by mi seděla jen nějaká braletka. Rozhodla jsem se proto podpořit českou návrhářku spodního prádla LNKrules, a pořídit podprsenku bez kostic u ní. O té si už ale přečtete až v rekapitulaci za rok 2019, zatím jsem ji nepořídila. Tuhle sportovní z Lidlu samozřejmě nevyhodím, využiju ji na sport.

Duben

5. Batoh


Důvod nákupu

Potřebovala jsem batoh, který by odpovídal velikosti příručního zavazadla.V danou chvíli jsem ale nechtěla ani nemohla investovat několik tisíc do batohu, takže jsem se rozhodla pro koupi obyčejného batohu z eshopu Bezpotisku. Moje představa byla taková, že ho budu využívat na každé kratší cestování a vše se mi do něj pohodlně vejde.

Zhodnocení

Batoh využívám velmi často, dokonce jsem s ním jela i na dvoutýdenní svatební cestu do Portugalska, vše se mi tam pohodlně vešlo. Myslím, že několik dalších let mi vydrží.

Květen

6. Sukně a 7. šaty Mohito


Důvod nákupu

Letos jsme byli na pěti svatbách. Přestože jsem jinak spokojená s tím, že můj šatník čítá velmi málo kousků oblečení, pro tolik svateb jsem neměla co na sebe, protože jsem nechtěla jít na každou ve stejných šatech. Půjčení od kamarádek u mě moc nepřipadá v úvahu, protože skoro každá má menší velikost než já a navíc ty kamarádky byly snad na všech těch svatbách taky :D. Po dlouhém zvažování jsem si řekla, že jedny nové šaty a sukni na léto prostě vynosím. Nakonec jsem ale nákup nechala dost na poslední chvíli, tak to skončilo u vběhnutí do Mohita, kde už mám z minulosti potvrzeno, že tam mají hezké věci, které mi sedí, a část z nich je dokonce ušita v Evropě, tak to snad není ze sweatshopu.

Zhodnocení

Šaty i sukni jsem nosila celé léto, nejen na svatby, určitě je využiju ještě několik let, nevypadají, že by se v nejbližší době měly rozpadnout.

8. Boty na svatbu


Důvod nákupu

Ten je jasný - svatba. S nákupem bot na svatbu jsem docela otálela, protože jsem si s ním vůbec nevěděla rady. Neměla jsem čistě bílé šaty a nechtěla jsem ani bílé boty. Šaty byly do růžova, tak jsem i boty chtěla buď tělové nebo pudrově růžové. Chtěla jsem je ale taky vynosit i po svatbě, aby nebyly koupené jen k jednomu účelu. Jenže si neumím představit moc příležitostí, kam bych si vzala pudrově růžové boty, k mému běžnému oblečení to moc nejde. Všechny kamarádky, které se ten rok vdávaly taky, mají větší nohu než já, takže půjčení taky nebylo řešení. Nakonec jsem našla boty na Zootu a řekla jsem si, že je potom prostě pošlu dál, aby měly využití. Zatím je mám stále doma a uvidím, jestli je na jaře a v létě k něčemu nevytáhnu, kdyby ne, poslouží třeba nějaké další nevěstě.

Zhodnocení

Boty jsou moc krásné, každý mi je na svatbě chválil. Jsou to takové balerínky s mašličkou, neuměla jsem si představit, že bych se vdávala v podpatkách. Svůj účel splnily víc než dobře, uvidím, jaký bude jejich další osud. Jestli někdo sháníte boty na svatbu, napište mi :).

9. Podprsenka pod svatební šaty


Důvod nákupu

Vůbec jsem necítila nutkání mít na svatbu nějaké speciální a nově koupené spodní prádlo. Dokonce jsem doma měla obyčejnou tělovou podprsenku, která odpovídala tomu, jakou mi doporučovala Marie, která šila moje šaty. Jenže nakonec se tahle podprsenka asi tři měsíce před svatbou zničila (už jsem ji měla celkem dlouho). Chtěla jsem si už tehdy nechat ušít podprsenku u zmiňované LNKrules, ale bohužel nešije nic v tělové barvě, bílou jsem nechtěla. Nakonec jsem podprsenku koupila u mé osvědčené české značky Triola, kde prodavačky vždy ochotně poradí.

Zhodnocení

Podprsenka padla jak ulitá, pod šaty nebyla vůbec vidět, je ohromně pohodlná a nosím ji i nadále a ještě dlouho budu.

10. Látka na sukni


Důvod nákupu

Dlouho jsem měla vysněnou sukni, kterou jsem nikde nenašla, tak jsem se rozhodla ji ušít. Původ látek zatím moc neřeším, i když vím, že i to může být problematické (časem k tomu třeba dojdu). Látku jsem koupila v brněnském obchodě Dům látek. Sukně je vhodná na podzim i na jaro a léto a barevně se hodí k mým dalším věcem v šatníku.

Zhodnocení

Sukně se mi povedla, dostala jsem na ni hodně pochval a každého zajímalo, odkud ji mám. Rozhodně ji využiju na maximum.

Červenec

11. Svatební šaty


Důvod nákupu

Jak jsem psala už v článku o svatbě, nedokázala jsem si představit, že bych se vdávala v půjčených šatech, ani že bych vůbec vešla do půjčovny svatebních šatů. Chtěla jsem si zažít ten proces, kdy jsou šaty šité přesně mně na míru podle mých představ, chodím na zkoušky a sleduju jak šaty postupně vznikají. Byl to fakt krásný zážitek. Šaty jsem po svatbě hodlala buď prodat nebo si je nechat přešít na něco, co by se dalo nosit i na jinou příležitost.

Zhodnocení

S šaty jsem byla naprosto spokojená, cítila jsem se v nich pohodlně, vůbec jsem neměla potřebu se později na svatbě převlékat. Zatím jsem je neprodala ani nenechala přešít, nemůžu se totiž nějak rozhodnout, tak to nechávám uzrát. Jestli se některá z vás vdává a šaty se vám líbí, nebojte se napsat :).

Srpen

12. Plavky

Důvod nákupu

Pořádné plavky, se kterými bych byla spokojená, jsem neměla ani nepamatuju. Možná jste četli můj předloňský článek o tom, jak mě semlel obchoďák, když jsem sháněla plavky. Předloni jsem neuspěla, ale v roce 2018 jsem si řekla, že si plavky nechám ušít. Narazila jsem na šikovnou  a moc sympatickou Vendulu z Troye. Plavky jsem si navrhla úplně podle mých představ - úplně jednoduché s trojúhelníkovým vrškem. Navíc mi je Vendula ušila oboustranné - z jedné strany tmavě modré, z druhé khaki. Cenově vyšly dokonce skoro stejně jako když si kupujete plavky v klasickém řetězci.

Zhodnocení

S plavkami jsem maximálně spokojená, rozhodně byl tohle jeden z nejlepších nákupů v minulém roce.

Září

13. Černé šaty second hand

Důvod nákupu

Měla jsem jedny obyčejné černé bavlněné šaty, které byly mé oblíbené, daly se nosit pro spoustu příležitostí. Bohužel jsem je ztratila na fesťáku. Hledala jsem proto za ně náhradu, kterou jsem našla v second handu.

Zhodnocení

U tohoto nákupu jsem si byla úplně jistá, že je správný, protože jsem věděla, že šaty budu nosit skoro pořád.


14. Kalhotky Reparáda

Důvod nákupu

Brněnskou Reparádu mám moc ráda. Šijou krásné věci v duchu pomalé módy. Už delší dobu jsem si brousila zuby na jejich bambusové kalhotky, protože jejich materiál má jen samé super vlastnosti. V září mi byly nabídnuty k vyzkoušení, což jsem s radostí přijala.

Zhodnocení

Kalhotky jsou moc pohodlné a materiál je ohromně příjemný. Jakmile budu potřebovat doplnit zásoby spodního prádla, určitě půjdu do Reparády.

Říjen

15. Peněženka Playbag

Důvod nákupu

Moje peněženka se už delší dobu rozpadala, nákup nové jsem odkládala. Chtěla jsem nějakou minimalistickou, do které se vejde jen to nejnutnější, aby mě to nelákalo nosit v peněžence binec a zbytečnosti. Původně jsem z etických důvodu nechtěla koženou, ale po dlouhém zvažování jsem se rozhodla právě pro kůži. Jsem totiž přesvědčena, že je to materiál natolik kvalitní, že mi peněženka vydrží i deset let, nebo mě dokonce přežije. Myslím, že zkazit by se na ní mohl jedině zip a ten bych když tak mohla dát vyměnit. Vyrábějí se už sice různé náhražky kůže, ale popravdě nevím, jestli některý z takových materiálů je stejně odolný a trvanlivý. Moc se mi to nechtělo testovat, abych za tři roky nekupovala zase novou.

Zhodnocení

V peněžence nosím jen platební kartu, občanku, průkaz zdravotního pojištění a peníze. Všechny věrnostní karty jsem si nahrála do mobilu a nemůžu si to vynachválit. Nic z toho všeho, co jsem v peněžence před tím tahala, mi nechybí. Dispozicemi mi peněženka maximálně vyhovuje, vejde se mi i do té nejmenší kabelky.


Shrnutí


 • za rok 2018 jsem si pořídila 15 věcí
 • 11 věcí je oblečení, boty nebo spodní prádlo
 • 9 věcí považuju za etický nákup nebo podpoření pomalé módy
 • 6 věcí etickým nákupem nebylo, z toho 3 nákupy přímo podpořily pochybné výrobce (u zbývajících 3 si nejsem jistá)
 • 3 věci nesplnily moje očekávání a znovu bych si je nekoupila (náramky, kosmetická taštička, podprsenka z Lidlu)
 • 1 věc zpětně hodnotím jako zbytečný nákup (náramky)
 • ve 4 měsících jsem si nekoupila ani jednu věc

Celkově v oblasti nákupů hodnotím rok 2018 pozitivně. Jasně, mohla bych být na sebe naštvaná, že jsem uskutečnila několik neetických nákupů, které nebyly v duchu pomalé módy, ale k čemu by to bylo? Už jsem na mém blogu psala víckrát, že nic nechci dotahovat do extrému a vyčítat si, když se něco nepovede na 100%. Naopak se chválím, že jsem věcí koupila tak málo. Rozhodně jsem měla spoustu momentů, kdy jsem něco chtěla pořídit, ale neudělala jsem to (mohlo by být zajímavé i tohle v příštím roce sledovat).

Myslím, že je důležité zdůraznit, že jsem nenakoupila žádné zbytečnosti na svatbu, což považuju za největší úspěch. Žádné dekorace apod. Spoustu věcí jsem si půjčila, nebo je nakonec nerealizovala.

Musím ale přece jen přiznat, že ty podpořené pochybné eshopy mě fakt mrzí. Beru to ale jako skvělou lekci do budoucna.

A co vaše nákupy v roce 2018? Bylo jich málo, moc nebo tak akorát? Řešíte, jestli oblečení, které kupujete vzniklo v duchu pomalé módy? Nakupujete impulzivně nebo své nákupy promýšlíte? Všechno mě to zajímá, napište mi do komentářů :). Já chci rozhodně v podobném duchu pokračovat a nákupy ještě víc omezovat. A nezapomeňte, že ať už jste nakupovali víc nebo míň, nevypovídá to nic o tom, kdo je "lepší minimalista", protože to není o počtu věcí, ale o tom, jestli je využijeme.Související články

17 komentářů:

 1. Moc děkuji za článek, byla jsem nedočkavá od té doby co jsem si přečetla že bude :-). Překvapilo mě jak málo věcí jste si koupila. Každý se máme v něčem zlepšovat já například věděla že eshop poštazdarma posílá věci z Číny ale měli tam semínka lufy kterou jsem sháněla dlouho a v žádné kamenné prodejně neměli (lufa vzešla ale neudělala ani jeden plod:( ). A abych odpověděla na vaše dotazy za sebe si myslím že jsem minulý rok nakupovala tak akorát studuji takže peněz není nazbyt jediné co bych mohla omezit jsou nákupy časopisů když cestuji domů kupuji si vždy do vlaku a potravin, zdravé výživy mě přitahují jak můru světlo lampy a já pak trochu lítostivě koukám na potraviny a říkám si že nevím co s nimi ale pozor vždycky z nich něco uvařím nikdy je nevyhodím z toho by mi puklo srdce nejsem člověk co kouká na datum spotřeby u trvanlivých potravin :-). Své nákupy promýšlím a cestou na nákup si vždy říkám co potřebuji ale vždycky koupím i něco navíc nějakou mňamku. Oblečení které kupuji zřejmě nevzniklo za etických podmínek (takko) a secondhandy z osobních důvodů nemám ráda ale oblečení si kupuji jen když potřebuji nestává se mi že by tričko po pár vypráních bylo na hadr to opravdu ne nějaké mám už 7 let a když se s nějakým kouskem loučím a je ještě v dosti dobrém stavu viz že jsem z něho vyrostla je mi 22 a ve skříni jsem objevila pár starých kousků tak putuje do charity u nás ve městě a doufám že ho ještě někdo unosí. Až budu mít plat ráda podpořím i etickou modu a tenhle rok jsem se vámi inspirovala a zapisuji si co jsem si koupila. Jej omlouvám se za tak dlouhé rozepsaní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, děkuji za komentář :). Ano, každý se určitě máme v čem zlepšovat, ale taky se máme určitě každý za co pochválit :). A co se Takka týče, jednou jsem byla na semináři organizace Na zemi o fash fashion a říkali tma, že Takko je z klasických řetězců asi nejvíc etické, tak můžete mít aspoň trochu dobrý pocit :). Už je to ale tak 4 roky, tak kdo ví, co je pravda dnes...

   Vymazat
 2. Tak si mě navnadila a tento rok si budu psát všechny svoje nákupy. Jinak náramky od Anity jsem si pořídla také, poté co jsem viděla tvůj post a musím říct, že jsem je prvně vůbec nenosila a asi na konci léta, když jsem třídila šatník, jsem si je prostě dala na ruku s tím, že je ted budu bez přestávky nosit,dokud budou hezký a pak že mi nebude líto je vyhodit.Kromě naušnic a hodinek já nic nenosím..No a od té doby je mám stále na ruce, nesundávám je vůbec a to jsem chodila od září do prosince 1x týdně plavat do slaného bazénu a ta šnůrka vypadá pořád dobře, jako nový. Samozdřejmě kov už není zlatý, ale stříbrný, ale to mi nevadí.
  Tip na velkou hezkou kosmetickou taštičku by se mi taky hodil, svoji už mám asi 10 let a jde to na ní vidět :)
  Co se týká mých nákupů za rok 2018 tak to mám tak, že mám období, kdy nic nepotřebuji a nic nenakupuji a ani mě to neláká a hlavně když si u něčeho nejsem 100% jistá, tak už jsem na tolik silná, že odolám a věc tam nechám. Jenže pak mám období, hlavně se to týká oblečení, kdy mám potřebu si něco koupit, ne že bych nakupovala jak zběsilá, vždy nakupuji s přesvědčením, že to oblečení budu fakt nosit. Ale minulý rok jsem rodila a tedy několik měsíců předtím, jsem neměla potřebu si nic kupovat, jenže přišel ten absták a já si chtěla koupit na sebe něco hezkého a koupila, ale i kousky,u kterých jsem si nebyla úplně jistá, ale stačilo mi, že mi prodavačky řekla, že mi to fakt sluší atd...a já si to vzala, po pár týdnech jsem toho litovala, protože jsem nenosila...A na tohle si chci dát tento rok pozor, prostě umět říct ne, když si něčím nejsem 100% jistá. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě těší, že náramky od Anity jsou takové kvality a drží, to je super! Jsem ráda, že jsem tě inspirovala a že si zkusíš taky zapisovat, co sis pořídila. Já to letos vidím tak, že za rok 2019 toho bude víc, protože se mi nějak podezřele moc věcí začíná rozpadat :(. Ale je pravda, že jsou to věci, které jsem měla několik let a vynosila jsem je fakt na maximum.

   Vymazat
 3. A samozřejmě tě obdivuji, že si měla za rok 2018 tak málo nákupů.

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Aneto,
  super clanek! Gratuluju k tomu, jak se ti podarilo naplnit predsevzeti. Musim rict, ze me opravdu prekvapuje, ze je mozne nakoupit tak malo veci! Fakt sis nekoupila nic jineho na sebe? Ja nakoupila (bohuzel asi nasobne) vic, a to mi prislo, ze nenakupuju moc. Takze tvuj clanek dal uplne jiny rozmer memu predsevzeti nakupovat mene, dekuji ti za nej, inspirovala jsi me. Pis vic! :-)
  Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Heleno, no fakticky nekoupila. Teda snad jsem na nic nezapomněla, ale myslím, že ne. Taky ale chodím skoro pořád v tom stejném oblečení :-D. Jsem ráda, že tě blog baví. Ráda bych psala víc, snad si na to udělám víc času. Jen chci aby obsah byl kvalitní. Tak raději míň článků, ale ať jsou o něčem :-).

   Vymazat
 5. Hezký den, chtěla jsem se zeptat, kam v Brně chodíte do second handu? Děkuji :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chodím do Textil house na Poštovní. Teda tuším že je to Poštovní. Ale byla jsem tam jen párkrát, z toho se nedá moc soudit, jaká je tam obecně kvalita. Měla jsem ale štěstí :-).

   Vymazat
 6. Super článek! Motivovalo mě to si udělat a vyhodnotit takový přehled i za můj rok. Není to pro mě problém, protože už si 3 roky píšu vše za co utratíme. Musím říct, že jsem se sebou spokojená. Ale je samozřejmě ještě dál na čem pracovat :)
  Tak jsem si říkala, že i já sem pro porovnání hodím mé věci.
  Obleceni:
  - Mikina - mela jsem jednu, takze jsem potrebovala jeste jednu na stridacku, nosim furt
  - 1 Triko, 1 tilko - nekolik se mi jich znicilo, takze nahrada byla potreba
  - 1 Kalhoty - dvoje jsem vyradila, uz se roztrhali, jedny jako nahrada
  - 1 Baleni ponozek - taky za roztrhane
  - 3 pyzama - dve letni jedno zimni. Konecne jsem se rozhoupala zrusit kojici nocni kosile ktere uz po dvouch detech byli strasne a konecne sem si poridila hezke alternativy
  - 1 zimni cepice hannah- nahrada za totalne jetou¨
  - 1 podprsenka Panache- nahrada za tu co se mi rozpadla, takhle je kvalitni, sem moc spokojena (celkem mam teda 3 - tuhle, jednu sportovni a jednu latkovou na doma)
  - 3 kalhotky - nahrada za spoustu fakt jetych co jsem vyhodila
  - 1 teplakove kratasy - pecka pohodlna vec kdyz sem doma s detma, to jsem potrebovala
  A ted 3 propadaky:
  - 1 teplaky - nevsimla jsem si ze jsou bez kapes, takze je moc nenosim, vzdycky radsi vyberu jine- musim si priste dat pozor
  - saty na svatbu - koupila jsem si hezke, ale moc je neunosim, mimo svatbu, letos na jare se zucastnim jeste jedne svatby a pak pujdou papa
  - boty na svatbu - ke svetlym satum jsem nemela zadne boty a ani jsem nesehnala na pujceni, tak jsem musela koupit - bohuzel jindy uz sem je nemela na noze :( propadak

  Boty:
  - tenisky - tady jsem chtela usetrit, koupila z netu a jsou naprd, proste si priste jedine moje oblibena znacka i kdyz je drazsi - uz nikdy a stejne si letos budu muset pořídit jiné
  - pohorky - ty jsem fakt potrebovala - chodime casto do prirody i za spatneho pocasi, zainvestovala jsem a jsem spokojena

  Shrnutí: Povedlo se mi více méně měnit kus za kus (či v=ic kusů). Z toho jsem nadšená. Rozhodně jsem vytřídila víc než nakoupila. Nicméně musím se více soustředit na to kupovat kvalitnejší věci, aby mi déle vydrželi a nemusela to tak rychle točit.

  Ostatní:
  - notebook - dostala jsem ke svým 30ti nám svůj notebook a za to jsem moc ráda, ten jsem si moc přála už delší dobu
  - telefon - ten vůbec nebyl v plánu, ale ten starý prostě z ničeho nic odešel do věčných lovišť. Nedalo se nic dělat, musela jsem pořídit nový
  - vysavač - asi po 5ti letech odešel i náš vysavač - takže jsme byli nuceni pořídit jiný
  - konvice- koupila jsem si klasickou pískací místo rychlovarné, která začla blbnout a já dostala strach aby jsme kvůli ní nevyhořeli. Je to skvělá alternativa, ušetříte a na indukci ohřeje vodu rychleji než ta rychlovarná :D
  - sada ručníků - po několika letech jsem se rozhodla zbavit se všech dosavadních ručníků - každý snad úplně jiný a koupila si nové - pro každého jednu osušku a jeden ručník a 2 páry náhradních kdybychom měli návštěvu - takže slušná redukce tak na polovinu
  - gumičky do vlasů - všechny předchozí prostě někam utekli :D
  - parfém - nic moc nákup - dostala jsem od mamky mnohem lepší s hezčí vůní. Ale jednou na něj přijde taky řada

  Na začátku roku jsme taky zařizovali u našeho malého nového baráčku zahrádku, tak%ze několik věcí jsme pořídili i tam - sezení, sekačku, pískoviště (teda jen dřevo, manžel dětem udělal), gril, květináče, slunečník, lopata, hadice. Tohle všechno považuji za nutnost a už se dlouho nebude opakovat :)

  Příští rok se pokusím aby toho celkově bylo méně. Ale princip náhrada kus za kus si myslím je nejúčinnější. Ukazuje to, že věc se používala a je potřeba vyměnit za jinou funkční

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju za komentář a výpis vašich nákupů. Vypadá to, že jste taky minimalistka, to je super! Moc se mi líbí ten kus za kus...je fakt že na to zapomínám a vlastně tím pádem na sebe můžu být ještě pysnejsi, protože jsem taky vytřídila rozhodně víc věcí, než kolik nových jsem koupila. Díky! :)

   Vymazat
 7. Nechala jsem se inspirovat Vaším článkem. Celý rok 2019 i budu zapisovat nákupy a pak si to zhodnotím. Rok 2018 byl pro mě jako neřízená střela a dost utrácela. Ale je to kvůli koníčku. Děláme rekonstrukce historických bitev a událostí a utratila jsem spoustu peněz za uniformu a dobové šaty, ale musím říct, že těch věcí nelituju, vše nosím a budu dále na akcích nosit. Pro letošní rok jsem si ale řekla, že vše co jsem na ukázky potřebovala už mám. Jen potřebuji vysoké boty, které se vejdou na moje lýtka. Letošní rok si budu vše zapisovat a nevyhazovat peníze. Jsem teď v období, kdy potřebuji hodně šetřit a s minimalismem začínám. Tak je to skvělá inspirace. Díky za všechny Vaše články. JÉDNA VELKÁ INSPIRACE.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo, to moc ráda čtu. Snad mi pak pod článkem za rok 2019 napíšete zase komentář a dáte vědět, jak to dopadlo u vás :).

   Vymazat
 8. Týjo, tak tohle mě nikdy nenapadlo. Zapsat si všechno, co jsem si loni koupil. Ale je to zajímavý nápad. Asi bych si mohl začít psát vše, co si koupím letos :) Díky moc za inspiraci!

  OdpovědětVymazat
 9. Vaše svatební šaty jsou nádherné. Kdybyste se nakonec rozhodla je poslat dál, jaké jsou velikosti? Měla bych zájem :)

  OdpovědětVymazat
 10. Aneto, moc děkuji za tip na peněženku - dneska jsem si ji koupila (původní vlastnoručně šitá koženková už se mi prošoupala) a mám z ní velkou radost, je tak akorát velká a přehledná.

  OdpovědětVymazat
 11. Krásný den, prosím ta sportovní podprsenka z lidlu mě zajímá. Chtěla bych začít po porodu zase pomalu a pozvolna cvičit jógu a myslím, že kdybych se i jenom pokusila cvičit ji v kojící podprsence, rychle bych z toho cvičení zase vystřízlivěla :D Už tak mám docela komplex z toho, že po dokojení bych potřebovala tenhle zásah, jinak už moje prsa nikdy nebudou koukatelná :D

  OdpovědětVymazat

© 2016 Za málem. Většina fotografií na tomto blogu pochází z fotobanky unsplash.com. Používá technologii služby Blogger.