7. dubna 2021

Proč mi nevadí plastové hračky?

Ještě než jsem sama měla dítě, vnímala jsem, že se v posledních letech v určitých kruzích maminek šíří hejt vůči plastovým hračkám. 

U některých rodičů (zejména maminek), pro které je (podobně jako pro mě) hodně důležitá udržitelnost, etické nákupy, minimalismus a další podobná témata, jsem viděla, že nechtějí mít doma byť jen jedinou plastovou hračku a jsou velice striktní ohledně dostávání hraček od blízkých. Ano mami, opravdu je někdo striktnější než já, a o hodně! :D

Na jednu stranu tomu rozumím. Často jsou to věci z Číny, nebývají moc kvalitní a ani jejich estetická stránka není nic moc (spousta výrazných barev, hračky mnohdy vyluzují spoustu zvuků a melodií, blikají apod.) Osobně jsem si před lety myslela, že tyhle hračky doma mít nebudeme. Vždyť se to nedá srovnat s krásnými dřevěnými hračkami, nebo s hračkami ve vkusných přírodních barvách. Jenže když pak to dítě opravdu máte, zjistíte několik věcí.

Moje dítě nesdílí můj názor a vkus na hračky

Možná si řeknete, že chcete ve svém dítěti podpořit dobrý vkus a chcete ho obklopovat jen tím, co vám připadá krásné. Moje zkušenost je zatím taková, že našemu dítěti je úplně jedno, co se líbí mně a jestli je daná hračka vkusná anebo ne. Především si hraje většinu času s věcmi, které ani primárně nejsou hračky. Ale jakmile jsme někde na návštěvě anebo máme půjčenou hračku, kterou bych třeba já osobně nevybrala a nelíbí se mi, většinou si s ní syn hraje.

Spokojenost mého dítěte je důležitější než estetika

Často mi kamarádky nebo i některé z mých čtenářek říkaly, že sice měly představu, že jejich dítě bude mít všechny hračky dřevěné a vkusně barevné, jenže realita je taková, že oblíbenými hračkami se stávají ty plastové, barevné, hrací a blikající, které dostanou třeba od babiček anebo na ně dítě narazí v herničce. Tohoto fenoménu jsem si taky všimla. :D

Řeknu to zcela otevřeně, když je moje dítě spokojené, je to pro mě hlavní. To poslední, co mě zajímá, je materiál a vzhled dané hračky.

Raději dostanu po hlavě plastem než dřevem

Ano, je to tak, stále ještě je náš syn ve věku, kdy moc neodhadne svoje pohyby a sílu, kterou do nich dává, takže se nejednou týdně stane, že dostanu něčím po hlavě anebo přímo do obličeje. No a věřte mi, plastová hračka způsobuje obvykle méně bolesti než ta dřevěná.

Plast není jen špatný

Obecně, nejen co se týče hraček, nepovažuju plast za největší zlo ani za špatný materiál. Kdyby vás to zajímalo, víc jsme se o tom bavily v podcastu s Helenou Škrdlíkovou z Czech zero waste. Plast má v hodně ohledech své výhody proti jiným materiálům (je lehký, ale zároveň může být bytelný a pevný, pokud je kvalitní, může vydržet opravdu dlouho, dá se dobře omývat , pro dítě je bezpečnější než jiné materiály, které mohou být těžké a mohlo by si jimi ublížit).

Hračky nemusíte jen kupovat 

Přestože plast nepovažuju primárně za špatný, zrovna plastové hračky nejsou něco, co bych chtěla kupovat a když už, rozhodně ne nové. Takže pokud v sobě máte obavu ze zahlcení světa plastem, můžete využívat spoustu jiných možností, jak hračky obstarávat:

 • SWAP
 • půjčení hraček
 • hledat na webech nebo Facebookových skupinách, kde lidé darují za odvoz
 • nákup z druhé ruky (skvěle se mi u hraček osvědčil Marketplace na Facebooku)
Jako příklad můžu uvést kbelík, lopatku, hrabičky a bábovičky, které teď náš syn využívá každý den. Tyhle věci v drtivé většině bývají plastové. Rozhodně jsem něco takového nechtěla kupovat, protože je toho všude plno, i venku na pískovištích se kolikrát válejí opuštěné bábovky. Na Facebooku jsem proto našla paní, která darovala celou tašku bábovek za odnos. Pár jich nosíme s sebou v kočárku, pár jich je na balkóně a některé jsem darovala ještě kamarádce. Nemusím tak mít výčitky, že jsem koupila další plast, ale naopak jsem využila něco, co by jinak bylo možná vyhozeno a dala jsem tomu ještě další život. Až je nebudeme potřebovat, pošlu je znovu do oběhu.

Na druhou stranu, když už nějakou hračku já anebo babičky kupujeme, zaměřujeme se na ty kvalitní, vyrobené v Evropě nebo ideálně v ČR. Jsou ale hračky, u kterých je plast neodmyslitelným materiálem a jinak si je ani neumíme představit, co třeba takové Lego? Matěj se už těší na to, až ho budou se synem skládat. :)

———
A jak to máte vy? Vyhlásili jste válku plastovým hračkám a máte doma jen ty dřevěné a krásně vypadající? Anebo nad tím vůbec nepřemýšlíte?Související články

6 komentářů:

 1. Ano! Také poslední dobou u dvouletého syna začínám ztrácet svůj předsudek ohledně plastu. Zvlášť, co si všechno bere na pískoviště, do bláta, do mokra... taková zapomenutá dřevěná figurka venku v lehkém deštíku je druhej den popraskaná :/ Nebo teď podělil Lego duplo z mého dětství a klidně ho může vzít na výpravu ke kalužím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak! Za plastové hračky )bez baterek) jsem ráda, když si chce syn vzít něco do vany. :)

   Vymazat
 2. Souhlasím. Plastové hračky nemusí znamenat nutně zlo. Jde hlavně také o produkt ... nechci si kupovat plastový meč, ale dřevěný. V některých případech jsou zkrátka vyjímky a máte pravdu.

  OdpovědětVymazat
 3. Plastovým hračkám se bráním, sama je nekupuju, ale babičky si prostě nemůžou pomoct. A nutno podotknout, že taková plastová mašinka, co hraje písničky, se kterou si hraje u babičky už páté dítě, je fakt vděčná! :-) Takže nejlepší je ctít heslo: "Všeho s mírou." a recyklovat, co to jde. ;-)

  OdpovědětVymazat

© 2016 Za málem. Většina fotografií na tomto blogu pochází z fotobanky unsplash.com. Používá technologii služby Blogger.