6. června 2017

Domácí výroba deodorantu


Snažím se hledat přírodní alternativy kosmetiky, kterou používám. Někdy se mi to daří lépe, někdy hůře. Právě deodorant byl něco, co jsem už skoro vzdala. Kdysi jsem si vyráběla doma jeden ve spreji, ten ale fungoval jen pár dní, a pak najednou ne. Kupované deodoranty bez hliníkových solí mi nikdy nefungovaly, ať jsem zkoušela, co jsem zkoušela. A protože jsem přece minimalista, začalo mě dost iritovat, že vždy nějaký koupím, dvakrát ho zkusím a pak mi zůstane celé balení, které nevyužiju. Vždy jsem se vrátila ke klasickému, který jsem používala už snad od šestnácti.

Pak jsem ale náhodně několikrát narazila na recept na deodorant, u kterého každý psal, že funguje i přesto, že žádná jiná přírodní alternativa nefungovala. To mě zaujalo, a protože jsem měla všechny ingredience doma, a výroba zabere asi tak 10 minut, pustila jsem se do toho.. No a ono to vyšlo! Po měsíci testování (v posledních dnech i v dost velkém horku) musím s radostí konstatovat, že je to ten pravý a jediný.

K výrobě potřebujete

2 lžíce kukuřičného nebo tapiokového škrobu
1 lžíce jedlé sody
1 lžíce kokosového oleje
1 lžíce bambuckého másla
šťáva z citronu 
esenciální olej libovolné vůně 

Postup

  • Škrob, jedlou sodu, kokosový olej a bambucké máslo smíchejte dohromady a rozpusťte ve vodní lázni. Vše pořádně promíchejte dohromady. 
  • Jakmile je směs promíchaná a má tekutou strukturu, přidejte asi 5 kapek esenciálního oleje (já používám sladký pomeranč) a opět promíchejte. 
  • Dále můžete přidat trochu čerstvé šťávy z citronu (ta v původním receptu nebyla, ale často jsem na internetových diskuzích viděla, že lidé místo deodorantu používají citron, tak jsem si řekla, proč ne). 
  • Poté směs nalijte do nádobky, ze které se vám bude deodorant dobře nabírat (já jsem zvolila zavařovačku, kterou vidíte na fotce). 
  • Nádobku uzavřete a dejte směs do lednice ztuhnout zhruba na půl hodiny. Poté je deodorant připraven k použití.

Použití

Naberete si trochu směsi na prsty a nanesete a rozetřete jakoby to byl krém. Viděla jsem, že si směs někdo dával do obalu od rolovacího deodorantu, ale já to nedoporučuji, protože kokosový olej při vyšší teplotě mění strukturu, takže směs nemusí zůstat tuhá.


A jaká přírodní alternativa deodorantu vyhovuje vám? Pochlubte se v komentáři.

Související články

12 komentářů:

  1. Děkuji mockrát! <33 Určitě vyzkouším! <3 :) Jste zlatá!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem ráda, že to zkusíte :). A přeju, ať to funguje!

      Vymazat
  2. Anet, předem mého dopisu: máš super blog! :)
    Tento článek mě potěšil natolik, že si dovolím reagovat. Podobnou recepturu zkouším už od prosince, ale až do května jsem měla z deodorantu smíšené pocity. Někdy fungoval a někdy ne, tak jsem si občas musela vypomáhat Niveou bez hliníkových solí. Pořád jsem to ale s domácím deodorantem zkoušela, protože se blogosféra tvářila, že je to ideál, který fungovat prostě musí. :) A potvrzuji, funguje už i mně, ale až poté, co jsem si na youtube našla pár videí o detoxikaci podpaží pomocí jílu a jablečného octa. Takže kdyby měl někdo ze čtenářů podobně smíšené pocity jako dříve já, neházejte flintu do žita ;) Mája

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, Májo, děkuju za chválu blogu, to mě moc těší. I za tvůj tip ti moc děkuju. Poslední dobou jsem měla pocit, že mi to nějak přestává fungovat. Ne že bych ze sebe cítila vyloženě pot, ale nějak se to zvláštně smíchalo, no nebudu zacházet do detailu :D. Takže na detoxikaci podpaží se určitě ráda mrknu a případně později doplním do článku :).

      Vymazat
    2. Jo, rozumím, "nějak se to zvláštně smíchalo" je přesné, taky jsem to tak měla. Nějakou dobu jsem pak zkoušela i mix destilované vody + trošky alkoholu + éterických olejů, ale trochu mě to dráždilo. A pak mi vyřešil život zase ten youtube, konkrétně tato paní:
      https://www.youtube.com/watch?v=JIkRro8WfJU
      (Snad nevadí ten odkaz, neznám morální kodex blogerů :-))
      Tak Ti moc držím palce, ať Tě hřeje u srdce zero waste radost. ;-) Mája

      Vymazat
  3. Ahoj!
    Používám úplně ten samej, ale nedávám do něj citronovou šťávu, až si budu dělat příští várku, můžu to s ní vyzkoušet. Nesníží se však jejím přidáním trvanlivost deodorantu a nebude muset zůstat v ledničce? Obávám se totiž, že kdybych ráno vyšla z domu do školy bez něj, odpoledne by už moje podpaží zavánělo fakt nevábně...
    S přáním snad o něco lépe provoněného dne A. J.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Adél, já mám za to, že citronová šťáva je dokonce přírodní konzervant, nebo ne? Mám ho už dva měsíce a nezkazil se, tak snad dobrý. Ale kdo ví, jestli tam ta šťáva má nějaký vliv, v původním receptu nebyla. V lednici ho nemívám a dávám si ho obvykle jen jednou denně, jen když jsou fakt velká vedra, tak je potřeba ho aplikovat znovu, ale to třeba až přijdu z práce domů. Díky za komentář :).

      Vymazat
  4. Ahoj, ja ho prave zkousim udelat a dala jsem tam te citronove stavy trochu, ale stejne se to srazilo, takze obsah rendliku putoval dp kose. Ted to jdu zkusit bez citronu, nechci riskovat .

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, to mě mrzí. Mně se to nikdy nestalo. Ale šťávu už tam taky nedávám, funguje to dobře i bez ní :). Tak snad se deodorant napodruhé vyvedl..

      Vymazat
  5. Ahoj, Anet,
    prvně musím pochválit tvůj blog, neskutečně mě inspiruješ.
    Po dvou letech hledání přírodní varianty deodorantu v obchodech a na eshopech jsem vyzkoušela tento recept. Téměř všechny ingredience jsem už doma využívala, dokoupila jsem jen kukuřičný škrob, který jsem rovnou použila i na výrobu suchého šamponu.
    A dnes už dělám druhou várku... deáč perfektně funguje a je opravdu jednoduchý na přípravu, tak jsem ti chtěla poděkovat za recept!
    Těším se na další články :-)

    OdpovědětVymazat
  6. Pěkný návod :) Já přírodní deodoranty sice vyhledávám, ale tento návod bohužel nevyužiju, protože mi nevyhovují ty tuhé :( Ale zní fakt jednoduše a opravdu většinu ingrediencí má člověk doma. Zkoušela jste některá přírodní parfém? Nebo myslíte že funguje lépe než deodorant?

    OdpovědětVymazat

© 2016 Za málem. Většina fotografií na tomto blogu pochází z fotobanky unsplash.com. Používá technologii služby Blogger.